Po přemění délky a šířky nohou (nejlépe přiražením ke zdi, naboso, měříme obě nohy, podrobněji viz tento článek), podělte délku nohy jeho šířkou (např. noha dlouhá 15 cm a široká 7 cm: 15/7=2,14). Tento výsledek porovnejte se sloupci na příslušném řádku (v našem příkladě řádek s délkou nohy 13 - 16, vypočítané číslo ukazuje na nohu širší).

Podle výsledku vyfiltrujte vhodné boty na stránce výběru. Délka nadměrku je individuální, obecně se lze řídit těmito pravidly (a přizpůsobovat je potřebám dítěte), při přeměření nohy naboso:

začínající chodec (batole) max. 1 cm u celoročních bot a sandálků, max. 1,2 cm u zimních
zkušenější chodec (školkové a školní dítě) ideálně 1,2 cm, maximálně 1,5 cm u zimních

 

Bota nesmí být užší než noha, nadměrek do šířky postačí pár mm na každé straně. U nadměrku do šířky i do délky je potřeba brát v potaz, jaké ponožky bude dítě nosit - teplá zimní ponožka přidá na šířce nohy několik milimetrů.

O měření bot: jak měřím délku a šířku bot a na základě toho odečítám načrtnuté míry nohou.

Rozměry stélky vs. reálný prostor bot: kterým rozměrem se řídit?

Rozdíly ve způsobech měření noh: o kolik naměřím více (resp. méně) při obkreslení celého chodidla a podle obtisku nohy.

Dominantní palec je nejdelší ze všech prstů, vybočený do strany. Opakem je palec v rovině nebo vbočený, nejdelší prst je často jiný než palec, špička je spíše dokulata, ne sestupně.

Dominantní palec

Kotník

Šířku kotníku lze pouze odhadnout (baculatá miminkovská noha se silným kotníkem vs. štíhlý kotník, na který je potřeba všechny boty pořádně utahovat).

Nárt

Výšku nártu můžete odhadnout nebo přeměřit tímto způsobem.

Široké/úzké nohy

Výsledek si můžete nechat spočítat na této stránce.

Pozn.: nejsem autorkou tabulky, originální tabulka je zde: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ySHTMqyk-Ke19JBku1FJa3LREp_2Nd-haaxoyxkZmNI/edit?pli=1#gid=138046747, autorkou je Lila Michalíková.

Důležité: EU velikosti nejsou u všech výrobců totožné, jedna EU velikost může mít jinou délku u různých značek, ale i různých typů stejné značky. Uvedené rozdělení je proto jen orientační a má dopomoci k rychlé navigaci při hledání vhodné obuvi. Vždy se řiďte skutečnými přeměřenými délkami vybraných bot.

 

Boty ze  skupiny Malý kompromis ustupují v některém z požadavků barefoot obuvi, např. mají tužší nebo vyšší podrážku nebo mírně zpevněnou patu.


Je potřeba dbát i na výběr správných ponožek.

Nožka s velmi vysokým nártem. Za poskytnutí fotografie děkuji p. Šestákové.